En
shop 0
location
search
سبد خرید
shop btn 0
close
هزینه ارسال 20 هزار تومان
با سفارش بیش از 150 هزار تومان ارسال رایگان خواهد بود.
ارسال رایگان
ارسال محصول برای شما رایگان خواهد بود.
جمع
تومان
بررسی نهایی
پیری زودرس پوست
0 like 98 view

پیری زودرس پوست

با افزایش سن، چین و چروک ها و لک های پوستی بیشتر می شوند. این مسئله، بخشی از چرخه ی طبیعی زندگی است. اگر این تغییرات زودتر از زمان موعد بروز یابند، طبیعی نیستند. به همین دلیل به آن پیری زودرس پوست می گویند. به هر حال، راه هایی وجود دارد که با کمک آن می توانید علائم پیری پوست را کاهش دهید. برخی از این کارها بسیار ساده است، مثل داشتن یک برنامه ی خواب منظم، نوشیدن آب و استفاده از ضد آفتاب.


شرکت زرین دارو تولید کننده محصولات ماسک صورت اسپیرولینا، کرم ضد چروک اسپیرولینا، صابون اسپیرولینا (صابون جلبک اسپیرولیناشربت سرماخوردگی گل بنفشه، صابون کرم دار، صابون روغن شتر مرغ، صابون روغن درخت چای و... در ایران است.


پیری زودرس پوست چیست؟

هرچه سن بالاتر می رود، فرآیندهای داخلی بدن (از رشد دوباره ی سلول های پوستی گرفته تا فرآیند بهبود بدن بعد از ورزش) کند می شوند. به همین دلیل، بدن برای انجام دادن این فرایندها به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت. علائم پیری (مانند چین و چروک یا احساس خستگی) به همین دلیل ایجاد می شوند. اگر این تغییرات زودتر از آنچه که انتظار می رود، بروز یابند، طبیعی نیستند. به همین دلیل به آن پیری زودرس می گویند.

علت پیری زودرس چیست؟

چند عامل بر زمان بروز علائم پیروی زودرس پوست تأثیر مستقیمی دارند. برخی از این عوامل کنترل پذیرند و برخی نه. در ادامه این عوامل را نام می‌بریم:

 1. سیگار کشیدن: بر اثر سموم موجود در دود سیگار پوست شما در معرض استرس اکسیداتیو (از بین رفتن تعادل آنتی اکسیدان ها و رادیکال های آزاد در بدن) قرار می گیرد. به همین دلیل، پوست خشک می شود و چین و چروک و سایر علائم پیری زودرس آشکار می شوند.
 2. قرار گرفتن در معرض آفتاب و برنزه کردن پوست: اگر زمان زیادی در زیر نور آفتاب باشید، یا از تخت های برنزه استفاده کنید، اشعه ی فرابنفش به پوستتان نفوذ می کند. این پرتوها به دی ان ای سلول های پوست شما آسیب می زنند. به دنبال آن پوستتان چروک می شود.
 3. ژنتیک: طی شرایط ژنتیکی بسیار نادری علائم پیری در کودکی و ابتدای بلوغ بروز می یابند. این حالت را پیری زودرس یا پروگریا (Progeria) می نامند. از هر یک میلیون نفر، یک نفر به سندرم ورنر (Werner) مبتلا می شوند. این سندرم در سنین ۱۳ تا ۳۰ سال بروز می یابد. مبتلایان سندرم ورنر به چین و چروک، سفید شدن مو و طاسی دچار می شوند. سندرم هاچینسون-گیلفورد (Hutchinson-Gilford) نوعی بیماری بسیار نادر است. از هر ۸ میلیون نوزاد، ۱ نفر به این عارضه مبتلا می شود. کودکان مبتلا به سندرم هاچینسون-گیلفورد به سرعت همسالان خود رشد نمی کنند. این کودکان معمولاً اندام های نحیفی دارند و طاس می شوند. میانگین امید به زندگی کودکان مبتلا به این سندرم، ۱۳ سال است.

این عوامل روند پیری پوست شما را تسریع می‌کنند

برخی عادت های نادرست سرعت بروز علائم پیری را افزایش می دهند، حتی اگر این موارد، دلیل اصلی بروز علائم پیری نباشند.

 • کیفیت پایین خواب: خواب به بدن شما این فرصت را می دهد تا سلول ها را بازتولید و احیا کند. طبق یک تحقیق، کیفیت پایین خواب با بروز علائم پیری و کاهش عملکرد محافظتی پوست مرتبط است.
 • رژیم غذایی ناسالم: برخی تحقیقات حاکی از آن است که رژیم غذایی ای که سرشار از قند و کربوهیدرات های تصفیه شده باشد، به مرور زمان به پوست آسیب می زند.
 • مصرف الکل و کافئین: نوشیدن بیش از حد الکل بدن شما را کم آب می کند. به دنبال این کم آبی، پوستتان به مرور شل می شود و حالت و شکل خود را از دست می دهد.
 • آلودگی محیطی: آلاینده های زیست محیطی سبب ایجاد لک های پوستی و چین و چروک می شوند. همچنین، شدت آن را افزایش می دهند. از آنجا که پوست به طور مستقیم با هوای اطراف خود در تماس است، هنگامی که هوا آلوده است، سموم و آلاینده ها به پوست نفوذ می کنند و بر آن اثر می گذارند.
 • استرس: شرایط و سبک زندگی پر استرس ممکن است در بدن شما واکنش التهابی ایجاد کند. افزون بر این، استرس بر کیفیت خواب تأثیر می گذارد. به دنبال آن، پوستتان سلامت خود را از دست می دهد. هورمون های استرس و بروز التهاب، سرعت پیری بدن را افزایش می دهند.

درمان پیری زودرس پوست

هنگامی که متوجه علائم پیری شدید، می توانید با این تغییرات بجنگید و اقداماتی را برای تغییر آن انجام دهید. همچنین، ممکن است منفعل باشید و به طبیعت اجازه دهید مسیر خود را طی کند. تعریفی از روش درست یا غلط برای طی این مرحله از زندگی وجود ندارد. یعنی انتخاب مسیری که در رابطه با فرآیند پیری بدن خود در پیش می گیرید، کاملاً به عهده ی شماست. در ادامه، برای درمان هر کدام از نشانه های پیری پوست، پیشنهادهایی بیان کردیم.

 • لکه های پوستی (خورشیدی): اگر لکه های ناشی از آفتاب را روی پوست خود دیدید، به متخصص پوست مراجعه کنید تا از نبود مشکلات پوستی دیگر مطمئن شوید. پس از اینکه از مشکلات و بیماری های پوستی خود آگاه شدید، تغییراتی را که باید در سبک زندگی خود ایجاد کنید، بشناسید و به آنها پای بند بمانید. هر روز از کرم ضد آفتاب با حداقل ۳۰ SPF استفاده کنید. با این کار پوستتان از اشعه ی فرابنفش مصون می ماند. همچنین، تا حد ممکن، باید از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب، بپرهیزید هرگاه بیرون از خانه می روید، پوست خود را لباس های مناسب بپوشانید تا لک های آن بیشتر نشود.
 • پیری و چروک پوست دست: اگر دستان شما نحیف و پوست آن چروک شده و رگ های قابل مشاهده دارد، به طور منظم آنها را مرطوب کنید. شاید زمان آن رسیده باشد که محصولی جدید را امتحان کنید که لایه های زیرین پوست شما را آبرسانی می کند. همچنین، بهتر است برای دست های خود نیز از ضد آفتاب (با حداقل ۳۰ SPF) استفاده کنید. اگر دستان شما (به دلیل شغلی که دارید، یا به علت کارهای خانه) به طور مرتب در معرض مواد شیمیایی و آلاینده هاست، ممکن است نتوانید این موارد آسیب زا را به طور کامل حذف کنید. به جای آن می توانید چند تغییر کوچک ایجاد کنید. مثلاً هنگام شستن ظروف یا چیدن علف های هرز باغ خود از دستکش استفاده کنید. اگر نگران ظاهردستان خود هستید، با متخصص پوست مشورت کنید. لایه برداری شیمیایی، استفاده از ژل (فیلر) پوستی و درمان با لیزر از درمان های بالینی رایج برای دست های پیر است.
 • خارش و خشکی پوست: اگر پوستتان خشک، پوسته پوسته و خارش دار است، لازم است با متخصص پوست مشورت کنید تا احتمال بیماری های دیگر را بررسی کند. هنگامی که مطمئن شدید خشکی پوست شما ناشی از افزایش سن است و نشانه ی چیز دیگری نیست، بر عواملی تمرکز کنید که ناشی از سبک زندگی شما بوده و بر پوست شما اثر گذاشته است. برای اینکه پوست خود را هیدراته نگه دارید: آب بیشتری بنوشید، زمان دوش گرفتن خود را کوتاه تر کنید، با آب ولرم دوش بگیرید، مرطوب کننده ای بیابید که با پوستتان سازگار باشد و بتواند خشکی آن را جبران کند. پوست خود را هر روز با آن مرطوب کنید.
 • افتادگی و چین و چروک پوست: اگر پوستتان افتاده شده یا چین و چروک دارد، می توانید چند کار انجام دهید: مراقبت از پوست را با مصرف روزانه ی ضد آفتاب با حداقل ۳۰ SPF آغاز کنید، از کلاه لبه دار و لباس های راحت و گشادی استفاده کنید که پوستتان را بپوشاند، زمان کمتری در معرض آفتاب بمانید، سیگار نکشید، آب بنوشید، پوست خود را هر روز مرطوب کنید، از محصولات مراقبت از پوست حاوی عصاره ی درخت چای ، ویتامین A، ویتامین C، و آنتی اکسیدان ها استفاده کنید.

چگونه از پیری زودرس پوست تان جلوگیری کنید؟

عوامل زیادی بر بروز علائم پیری مؤثرند. برخی از آنها را می توانید کنترل کنید و برخی دیگر را نمی توانید.

 • از ضد آفتاب استفاده کنید.
 • فقط به صورت خود توجه نکنید.
 • محصولات جدید را یکی یکی امتحان کنید و برای دیدن نتیجه ی کار، صبور باشید.
 • حتماً قبل از خواب تمام آرایش خود را پاک کنید.
 • خواب منظم داشته باشید.
 • رژیم غذایی متعادل داشته باشید.
 • آب بنوشید.
 • ورزش کنید.
 • سیگار کشیدن را کنار بگذارید.
 • استرس خود را کنترل کنید.

 

چنانچه هنوز هیچ یک از علائم پیری را در پوست خود مشاهده نکرده اید یا متاسفانه دچار پیری زودرس پوست شده‌اید و می خواهید علائم آن را کاهش دهید، بهتر است همیشه از ضد آفتاب و مرطوب کننده استفاده کنید. اگر به راهنمایی بیشتری نیاز دارید، پرسش های خود را در قسمت «بیان نظر» مطرح کنید.


محصولات ماسک صورت اسپیرولینا، کرم ضد چروک اسپیرولینا، صابون اسپیرولینا (صابون جلبک اسپیرولیناشربت سرماخوردگی گل بنفشه، صابون کرم دار، صابون روغن شتر مرغ، صابون روغن درخت چای و... را تنها از شرکت زرین دارو خریداری کنید.

اشتراک‌گذاری:

ثبت نظر بازدیدکنندگان

مطالب مرتبط

کلاژن چیست؟

کلاژن چیست؟

کُلاژِن به انگلیسی Collagen) )که از واژه ی یونانی کلا به معنای چسب گرفته شده یک پروتئ...
پیری پوست چیست؟

پیری پوست چیست؟

نشانه های پیری پوست، در بعضی از افراد زودتر نمایان می شود. برای مثال، صورت یک شخص بیس...
آخرین مطالب زرین اورمان دارو
عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه، ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید.
instagram