En
shop 0
location
search
سبد خرید
shop btn 0
close
هزینه ارسال 20 هزار تومان
با سفارش بیش از 150 هزار تومان ارسال رایگان خواهد بود.
ارسال رایگان
ارسال محصول برای شما رایگان خواهد بود.
جمع
تومان
بررسی نهایی
نقش ملانین در بدن چیست؟
0 like 91 view

نقش ملانین در بدن چیست؟

مطالعات انجام شده نشان می‌دهند که نرخ ابتلا به سرطان پوست در افرادی با پوست تیره نسبت به اشخاصی با پوست روشن‌تر به‌مراتب کمتر است. ملانین نوعی رنگدانه طبیعی در پوست است. رنگ مو، پوست و چشمان انسان و حیوانات غالبا به نوع و میزان ملانین آن‌ها بستگی دارد.

 


شرکت زرین دارو تولید کننده محصولات ماسک صورت اسپیرولینا، کرم ضد چروک اسپیرولینا، صابون اسپیرولینا (صابون جلبک اسپیرولیناشربت سرماخوردگی گل بنفشه، صابون کرم دار، صابون روغن شتر مرغ، صابون روغن درخت چای و... در ایران است.


ملانین توسط سلول‌های پوستی ویژه‌ای موسوم به ملانوسیت‌ها تولید می‌شود. کلیه افراد دارای تعداد مشابهی ملانوسیت هستند؛ اما برخی افراد ملانین بیش‌تری نسبت به سایرین تولید می‌کنند. چنان‌چه میزان ملانین تولید شده توسط سلول‌های ملانوسیت کمتر از حد معمول باشد؛ در این‌صورت رنگ پوست، مو و عنبیه فرد احتمالا بسیار روشن خواهد بود. در مقابل افزایش سطح تولید ملانین موجب تیرگی بیش‌تر این نواحی خواهد شد. میزان ملانین بدن هر فرد به الگوی ژنتیکی وی بستگی دارد. با قرارگیری انسان در معرض آفتاب سطح تولید ملانین در بدن افزایش پیدا می‌کند. این پدیده احتمالا به حفاظت بیش‌تر از بدن در برابر مضرات اشعه ماوراءبنفش کمک می‌کند. اما چنین اقدامی برای حفاظت از بدن در مقابل آفتاب کافی نیست.

 

در واقع آفتاب‌سوختگی و تیره‌تر شدن رنگ پوست علائمی دال بر آسیب‌دیدگی پوست هستند؛ لذا پوشاندن سطح پوست زیر تابش شدید خورشید و استفاده از کرم‌های ضد آفتاب استاندارد کاملا ضروری خواهد بود. مطالعات انجام شده نشان می‌دهند که نرخ ابتلا به سرطان پوست در افرادی با پوست تیره نسبت به اشخاصی با پوست روشن‌تر به‌مراتب کمتر است. هنوز دقیقا روشن نیست که این پدیده به‌دلیل افزایش میزان ملانین در پوست بوده یا از عوامل دیگری ناشی می‌شود.

اشکال مختلف ملانین

بدن انسان دارای ۳ گونه مختلف ملانین به‌صورت زیر است:

  • Eumelanin که رنگ تیره مو، پوست و چشم افراد عمدتا از آن ناشی می‌شود. Eumelanin دارای ۲ گونه مختلف قهوه‌ای و مشکی است. رنگ موی مشکی و قهوه‌ای بر اثر ترکیب مقادیر متفاوتی از Eumelanin مشکی و قهوه‌ای ایجاد می‌شود.
  • Pheomelanin که رنگ مناطق صورتی بدن نظیر لب‌ها از آن ناشی می‌شود. برابر بودن مقادیر Pheomelanin و Eumelanin در بدن موجب می‌شود تا رنگ مو‌های انسان متمایل به قرمز شود. رنگ‌آمیزی بلوند مو زمانی مشاهده می‌شود که بدن انسان دارای مقادیر مشابهی Eumelanin قهوه‌ای و Pheomelanin باشد.
  • Neuromelanin که رنگ نورون‌های عصبی را کنترل می‌کند. رنگ‌آمیزی مربوط به این‌گونه از ملانین توسط چشم انسان قابل رویت نیست. سلول‌های ملانوسیت اقدام به تولید Eumelanin و Pheomelanin می‌کنند و Neuromelanin نیز در بافت مغز یافت می‌شود.

اختلالات مرتبط با ملانین

مشکلات مربوط به ملانین با چندین اختلال در رنگدانه‌های پوستی مرتبط هستند. برخی از رایج‌ترین اشکال این اختلالات عبارتند از:

  • Albinism: این اختلال نادر از مقادیر بسیار ناچیز ملانین در بدن ناشی می‌شود. مبتلایان به Albinism دارای مو‌های سفید، چشمانی آبی و پوستی کمرنگ هستند و احتمالا با مشکلات بینایی دست و پنجه نرم می‌کنند.
  • Melasma: مبتلایان به این اختلال دارای لکه‌هایی قهوه‌ای بر روی پوست صورت خود هستند. محققان تصور می‌کنند که بیماری ملاسما در اثر اختلالات هورمونی، مصرف قرص‌های ضدبارداری و قرارگیری در معرض آفتاب ایجاد می‌شود. تجویز برخی کرم‌ها به کاهش علائم ملاسما کمک کرده و در مقابل استفاده از کرم‌های ضد آفتاب موجب وخامت بیش‌تر بیماری خواهد شد.
  • Vitiligo: با کاهش تعداد سلول‌های ملانوسیت در بدن، لکه‌های سفید و صافی روی پوست ایجاد می‌شود. برای این اختلال هیچ راه درمانی وجود ندارد.
  • کاهش رنگدانه‌ها پس از آسیب‌دیدگی پوست: گاهی اوقات به‌دنبال سوختگی، تاول‌زدگی یا آلوده شدن پوست، بدن قادر به جایگزین کردن ملانین در منطقه آسیب‌دیده نیست. این بیماری نیازی به درمان نداشته و شما در صورت ناراحتی می‌توانید منطقه صدمه دیده را با مواد آرایشی بپوشانید.

محصولات ماسک صورت اسپیرولینا، کرم ضد چروک اسپیرولینا، صابون اسپیرولینا (صابون جلبک اسپیرولیناشربت سرماخوردگی گل بنفشه، صابون کرم دار، صابون روغن شتر مرغ، صابون روغن درخت چای و... را تنها از شرکت زرین دارو خریداری کنید.

اشتراک‌گذاری:

ثبت نظر بازدیدکنندگان

مطالب مرتبط

صابون روغن درخت چای

صابون روغن درخت چای

صابون روغن درخت چای شوینده ضد جوش و مختص به پوست های چرب حاوی روغن های گیاهی جهت حفظ ...
آناتومی پوست

آناتومی پوست

تمام قسمت های بدن از پوست تشکیل شده تا آن را از عوامل آسیب رسان بیرونی محفوظ دارد. مو...
آخرین مطالب زرین اورمان دارو
عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه، ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید.
instagram